X
تبلیغات
رایتل
+ سجاد پنج‌شنبه 25 شهریور 1395 08:48

دانلود مقاله گیاهان مرتعی

 

مشخصات این فایل
عنوان:گیاهان مرتعی
فرمت فایل: word(قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 9

این مقاله در مورد گیاهان مرتعی می باشد.

 

بخشی از تیترها به همراه مختصری از توضیحات هر تیتر از مقاله گیاهان مرتعی

مقدمه
ماشکها ازخانواده لگومنیوز بوده و از گیاهان علوفه ای مرغوب می باشند. در این جنس حدود 150 گونه وجود دارد که تنها تعداد محدودی از آنها زراعی هستند. ماشکها می توانند به صورت مختلف از جمله چرا، علوفه خشک، سیلو و همچنین به عنوان کد سبز استفاده گردند. در مراتع میتوانآنها را به صورت خالص و یا مخلوط با غلات دانه ریزی نظیر ری گراس (علف چمنی) کشت نمود و علوفه ان در اوائل بهار چرا گردد. به طور کلی ماشکها به لگدمالی مقاوم هستند. با شبدرها، یونچه و سایر گیاهان خانواده لگومنیتوز ارزش غذایی یکسانی دارند. پروتئین آنها با توچه به مرحله ای از رشد که برداشت می شوند بین ......(ادامه دارد)

نحوه استفاده از ماشکها
از ماشکها می توان به صور مختلف از جمله علوفه، سیلو،چرا، کود سبز و از دانه آن چهت جیره غذایی طیور استفاده نمود. استفاده از آن به شکل کود سبز سبب افزایش عملکرد گیاهان و جینی خواهد شد. البته زمان برگرددن نبایستی تا رشد کامل ماشک به تاخیر افتد. چون تجزیه آن در خاک طول خواهد کشید و مشکل ایجاد می کند. جهت مراتع ماشکها را می توان خالص و یا مخلوط با گراسها کشت نمود. گونه های v.sativa , v.villosa جهت کشت در مراتع مناسب هستند. مرتع ماشک توسط همه نوع دام مورد مصرف قرار می گیرند. چرا باید زمانی ......(ادامه دارد)

آفتاب و بیماریها
ماشک با یونجه و شبدر و سایر لگومها آفات مشترکی دارند. برگ خواران بیشترین تعداد از گونه های حشرات را شامل می شود. انواع مخلها، لاروپروانه ها وسیر سیرکها آفتاب رایج محصولات علوفه ای از جمله ماشک هستند.
از حشرات مکنده، شته نخود آفات مهم هستند که باعث زردی برگها شده و در صورت خسارت شدید مرگ گیاه را موجب می شود.......(ادامه دارد)

کیفیت وارزش غذایی ماشک ها
ماشک ها گیاهانی خوشخوراک بوده و ارزش غذیی برخوردار هستند. علوفه تازه (در مرحله 50 درصد گلدهی)، علوفه خشک ( در مرحله 100 درصد گلدهی) و کاه ماشک معمولی (v.sativa) ، لاتیروس  (lathyrus sativus)نخود و جو مقایسه می گردند. نتایج نشان داد که جو، ماشک و لاتیروس اگر به شکل علوفه تازه و یا خشک مورد استفاده دام قرار گیرند 2 تا 3 برابر انرژی مورد نیاز جهت نگهداری را تامین می نمایند. حتی کاه ماشک ولاتیروس نیز انرژی لازم جهت نگهداری را تامین می نماید. قابلیت هضم ماده خشک علوفه تازه وخشک ماشک ولاتیروس تفاوت معناداری نداشت اما از جو و نخود بالاتر بودند.......(ادامه دارد)

فهرست مطالب مقاله گیاهان مرتعی در پایین آمده است.

مقدمه
خصوصیات مرفولوژیکی
خصوصیات اکولوژیکی
عملیات زراعی
نحوه استفاده از ماشکها
کشت مخلوط ماشک و غله
تناوب
تولید بذر
آفتاب و بیماریها
کیفیت وارزش غذایی ماشک ها

 خرید و دانلود دانلود مقاله گیاهان مرتعی